| Weight & dimensions |
| Weight | 50 g |
| Technical details |
| Colour | Yes |
| Printing colours | Mageta |
| Width | 125 mm |
| Capacity | 1 ml |
| Package type | Siglepack |
| Source data-sheet | Icecat.biz |
| Height | 121 mm |
| Print technology | Ikjet |
| Depth | 31 mm |
Epson UltraChrome K3 ink can produce archival prints with amazing color fidelity, gloss level, and scratch resistance, while providing consistently stable colors that significantly outperform lesser ink technologies. This breakthrough pigment ink technology also makes it the perfect choice for professional neutral and toned black and white prints with higher density levels and virtually no metamerism.