| Features |
| Colour of product | Black,White |
| Country of origin | Belgium |
| Material | Paper |
| Weight & dimensions |
| Width | 102 mm |
| Height | 59 mm |
| Technical details |
| Customs code | 4821901000 |
| Packaging data |
| Package volume | 2.2304 L |
| Package depth | 182 mm |
| Package weight | 1250 g |
| Package type | Box |
| Labels per pack | 1150 |
| Package width | 95 mm |
| Package height | 129 mm |
| Outer carton |
| Height outer carton | 198 mm |
| Width outer carton | 294 mm |
| Net weight of outer carton | 7.500 kg |
| Quantity outer carton | 6 pc(s) |
| Volume outer carton | 18.2204 L |
| Depth outer carton | 313 mm |
| Gross weight of outer carton | 7.810 kg |
DYMO LabelWriter labels use a direct thermal printing process - so you never need to bother with messy, expensive ink or toner cartridges. Because they are packaged in rolls, you can print the one label or hundreds with ease - no sheet label jams, no layout hassle and no waste.