| Weight & dimensions |
| Dimensions (WxDxH) | 235 x 211 x 46 mm |
| Weight | 1500 g |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Customs code | 8423819000 |
| PC connected | Yes |
| Country of origin | China |
| Type | Electronic |
| Batteries included | No |
| Auto power off | Yes |
| Maximum weight (capacity) | 2.27 lbs |
| Minimum load | 4 g |
| Platform size | 200 mm |
| Packaging data |
| Package height | 280 mm |
| Package volume | 4.0113 L |
| Package depth | 247 mm |
| Package width | 58 mm |
| Package weight | 1730 g |
| Power |
| Power requirements | 3 x AAA/LR03 |
| Display |
| Display | LCD |
| Outer carton |
| Gross weight of outer carton | 3.745 kg |
| Height outer carton | 275 mm |
| Width outer carton | 134 mm |
| Net weight of outer carton | 3.460 kg |
| Quantity outer carton | 2 pc(s) |
| Volume outer carton | 11.1287 L |
| Depth outer carton | 302 mm |
M5 Postal Scale 5 kg, easy-to-use digital scale for weighing envelopes and packages up to 5 kg, compact size, weighing surface: 18 x 18 cm LCD display, Tare and hold function.