| Features |
| Material | Polyester |
| Weight & dimensions |
| Package width | 22 mm |
| Package weight | 28 (tbc) g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 146 mm |
| Tape length | 4 m |
| Other features |
| Country of origin | Belgium |
| Package volume | 0.3084 L |
| Tape size | 12 mm |
| Customs code | 8473408000 |
| Packaging content |
| Package type | blister |
| Outer carton |
| Volume outer carton | 13.2413 L |
| Depth outer carton | 535 mm |
| Gross weight of outer carton | 1.625 kg |
| Height outer carton | 150 mm |
| Width outer carton | 165 mm |
| Quantity outer carton | 50 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.400 kg |
| Inner carton |
| Gross weight inner carton | 0.329 kg |
| Volume inner carton | 2.3822 L |
| Net weight inner carton | 0.280 kg |
| Height inner carton | 161 mm |
| Width inner carton | 108 mm |
| Quantity inner carton | 10 pc(s) |
| Depth inner carton | 137 mm |
Wipeable, tear resistant and easy-to-use, the LetraTag plastic labels come in a variety of colors for added visual impact and easy communication. For labeling fabric use the Iron on tape.