| Features |
| Material | Polyester |
| Tape type | D1 |
| Weight & dimensions |
| Tape length | 5.5 m |
| Package weight | 37 g |
| Package width | 19 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 159 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Other features |
| Country of origin | Belgium |
| Package volume | 0.326 L |
| Customs code | 8473408000 |
| Tape size | 12 mm |
| Packaging content |
| Package type | Box |
| Outer carton |
| Depth outer carton | 292 mm |
| Gross weight of outer carton | 2.349 kg |
| Height outer carton | 248 mm |
| Width outer carton | 240 mm |
| Net weight of outer carton | 1.850 kg |
| Volume outer carton | 17.380 L |
| Inner carton |
| Gross weight inner carton | 0.214 kg |
| Volume inner carton | 1.566 L |
| Net weight inner carton | 0.185 kg |
| Height inner carton | 113 mm |
| Width inner carton | 60 mm |
| Depth inner carton | 231 mm |
The permanent polyester D1 tape is a white opaque tape, which is difficult to remove. It has an improved resistance to scratches and water. This tape is therefore the ideal solution for anything that needs a permanent label, such as personal belongings or warning notices on technical apparatus.