| Features |
| Material | Polyester |
| Weight & dimensions |
| Package weight | 51 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 111 mm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package width | 32 mm |
| Other features |
| Country of origin | Belgium |
| Package volume | 0.3019 L |
| Tape size | 19 mm |
| Customs code | 8473408000 |
| Packaging content |
| Package type | Box |
| Outer carton |
| Depth outer carton | 472 mm |
| Gross weight of outer carton | 1.840 kg |
| Height outer carton | 197 mm |
| Width outer carton | 134 mm |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.275 kg |
| Volume outer carton | 12.4599 L |
| Inner carton |
| Volume inner carton | 1.7551 L |
| Net weight inner carton | 1.275 kg |
| Height inner carton | 116 mm |
| Width inner carton | 89 mm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Depth inner carton | 170 mm |
| Gross weight inner carton | 1.658 kg |
Permanent Polyester can be used on a variety of flat, textured or highly textured surfaces and has excellent solvent and chemical resistance. Idem. UL Recognized Component to UL969.