| Features |
| Print technology | Thermal Transfer |
| Water-resistant | Yes |
| Colour of product | Black |
| Oil-resistant | Yes |
| Material | Vinyl |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Label colour | Black on white |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 |
| Compatible products | XTL 300, XTL 500 |
| Heat-resistant | Yes |
| Rolls per pack | 1 |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Tape width | 24 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 94 g |
| Tape length | 78 m |
| Other features |
| Tape size | 24 mm |
| Country of origin | Belgium |
| Logistics data |
| Master carton length | 400 mm |
| Shipping carton width | 76 mm |
| Number of cartons per pallet | 63 |
| Pallet height | 1165 mm |
| Master carton height | 145 mm |
| Shipping carton length | 215 mm |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of cartons per layer | 7 |
| Master carton weight | 3345 g |
| Shipping carton height | 126 mm |
| Pallet volume | 1118.4 dm |
| Quantity per master carton | 30 pc(s) |
| Quantity per shipping carton | 6 pc(s) |
| Pallet width | 800 mm |
| Master carton width | 230 mm |
| Pallet weight | 235735 g |
| Shipping carton weight | 609 g |
| Pallet length | 1200 mm |
From textured surfaces to cables, vinyl labels are ideal for almost any labeling application. Vinyl offers moisture, chemical and UV resistance, making it ideal for labeling both indoors and outdoors. Available in sizes from ¢" to 5,1 cm ( 2 inch ) and in a wide range of colors that fit with OSHA, ANSI and ISO color standards to enhance workplace communication and safety.