| Features |
| Print technology | Thermal Transfer |
| Water-resistant | Yes |
| Colour of product | Black |
| Oil-resistant | Yes |
| Material | Vinyl |
| Suitable for textured surface | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Label colour | Black on white |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 |
| Compatible products | XTL 300, XTL 500 |
| Heat-resistant | Yes |
| Rolls per pack | 1 |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package width | 35 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Tape width | 12 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 63 g |
| Tape length | 7 m |
| Other features |
| Tape size | 12 mm |
| Country of origin | Belgium |
| Logistics data |
| Master carton length | 400 mm |
| Shipping carton width | 76 mm |
| Number of cartons per pallet | 63 |
| Pallet height | 1165 mm |
| Master carton height | 145 mm |
| Shipping carton length | 215 mm |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Number of cartons per layer | 7 |
| Master carton weight | 2400 g |
| Shipping carton height | 126 mm |
| Pallet volume | 1118.4 dm |
| Quantity per master carton | 30 pc(s) |
| Quantity per shipping carton | 6 pc(s) |
| Pallet width | 800 mm |
| Master carton width | 230 mm |
| Pallet weight | 176200 g |
| Shipping carton weight | 420 g |
| Pallet length | 1200 mm |