| Features |
| Print technology | Thermal Transfer |
| Labels per pack | 150 |
| Colour of product | Black |
| Oil-resistant | Yes |
| Material | Vinyl |
| Brand compatibility | DYMO |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Label colour | Black on white |
| Compatible products | XTL 300, XTL 500 |
| Water-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 |
| Chemical-resistant | Yes |
| Weight & dimensions |
| Package depth | 72 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Package height | 120 mm |
| Tape length | 0.039 m |
| Tape width | 21 mm |
| Package weight | 91 g |
| Package width | 35 mm |
| Other features |
| Country of origin | Belgium |
| Logistics data |
| Master carton length | 400 mm |
| Quantity per shipping carton | 6 pc(s) |
| Pallet width | 800 mm |
| Number of cartons per pallet | 63 |
| Pallet weight | 230065 g |
| Master carton height | 145 mm |
| Shipping carton weight | 591 g |
| Pallet length | 1200 mm |
| Number of layers per pallet | 9 |
| Shipping carton width | 76 mm |
| Master carton weight | 3255 g |
| Pallet height | 1165 mm |
| Shipping carton length | 215 mm |
| Quantity per master carton | 30 pc(s) |
| Number of cartons per layer | 7 |
| Master carton width | 230 mm |
| Shipping carton height | 126 mm |
| Pallet volume | 1118.4 dm |
Pre-sized wire/cable wraps with laminated overwrap protect printed areas from oil, chemicals, moisture, abrasion and fading Also available in sheet label formats for high-volume installations UL recognised as a component to UL 969