| Features |
| Material | Nylon |
| Tape type | D1 |
| Weight & dimensions |
| Tape length | 3.5 m |
| Package weight | 49 g |
| Package width | 34 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 111 mm |
| Other features |
| Country of origin | Belgium |
| Tape size | 19 mm |
| Package volume | 0.321 L |
| Customs code | 8473408000 |
| Packaging content |
| Package type | Box |
| Outer carton |
| Width outer carton | 131 mm |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 1.225 kg |
| Volume outer carton | 12.340 L |
| Depth outer carton | 471 mm |
| Gross weight of outer carton | 1.555 kg |
| Height outer carton | 200 mm |
| Inner carton |
| Depth inner carton | 173 mm |
| Gross weight inner carton | 0.271 kg |
| Volume inner carton | 1.899 L |
| Net weight inner carton | 0.245 kg |
| Height inner carton | 118 mm |
| Width inner carton | 93 mm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
Flexible Nylon is specifically designed for wire and cable marking. Idem. UL Recognized Component to UL969.