Brother ADS4500WRE1, EAN: 4977766814577
Brother ADS4500WRE1
Printers/Scanners > Scanner
Brother ADS4500WRE1
Lieske Part No. 1938993
Mfg Part No ADS4500WRE1
EAN-Code 4977766814577
Manufacturer Brother
Further information for Brother ADS4500WRE1
Thanks to its compact dimensions, high scanning speed and 60-sheet document feeder, the ADS 4500W is particularly suitable for workstations with high scanning volumes. It can be flexibly integrated into a network via the integrated LAN/WLAN interface.
Highlights
  • LAN and WLAN document scanner
  • Up to 35 pages/min. Scanning speed
  • Up to 70 images/min. Duplex scanning
  • 60-sheet automatic document feeder for multi-page scanning
  • USB host, USB 3.0 Super Speed, LAN and WLAN interfaces
  • 7.1 cm color touchscreen display
  • 20 configurable favorites
  • Scan to mobile devices via Mobile Connect
  • Auto start Scan function, document separation, continuous scan
  • Comprehensive software package
  • Product type
  • Document scanner
  • Shipping
  • WEEE: 71090241
  • Scanner
  • optical resolution width: 600 dpi
  • optical resolution height: 600 dpi
  • document feeder type: ADF
  • document feeder pages: 60
  • scanning speed simplex max: 35 pages/min
  • scanning speed duplex max: 70 images/min
  • scannable paper weight min: 40 g/m²
  • scannable paper weight max: 200 g/m²
  • Connections
  • USB standard: USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1), 2.0
  • Data interfaces: USB host
  • Display
  • Color display
  • Touch display
  • Power supply
  • Mains
  • Power consumption Operation: 25 W
  • Power consumption standby: 7.3 W
  • Energy saving mode
  • data transmission
  • Ethernet standard: 10/100 MBit/s
  • WLAN
  • WLAN standard: IEEE 802.11b - WiFi 1, IEEE 802.11g - WiFi 3, IEEE 802.11n - WiFi 4
  • Security standard: WPA2, WPA3, WEP, WPA
  • Basic features
  • Color: Light gray, black
  • Height: 21.6 cm
  • Length/Depth: 19 cm
  • Width: 29.9 cm
  • Weight: 2.68 kg
  • Scope of delivery
  • Brother ADS-4500W document scanner
  • Power cable
  • USB 3.0 cable
  • User manual
  • Installation instructions
  • Product safety instructions
This is an offer of:
Lieske Elektronik e.K.
Reutener Str. 10
79279 Vörstetten